Kuzine Soba Ne Demek-Kuzine Soba Nedir?

Kuzine Nedir ?

Türk Dil Kurumu (TDK) göre Kuzine, hem ısıtmaya hem de üzerinde yemek pişirilen soba anlamına gelmektedir.

Soba Nedir?

Soba ise Bir yeri ısıtmak için içinde kömür, odun veya gaz yakılarak kullanılan bir araçtır. Kökeni Macarcadır.

Kuzine Soba Nedir?

Kuzine Soba ise üzerinde yemek pişirilen ve odun ve kömür yakılarak ısınmaya yarayan bir ısı aracıdır.

Soba Çeşitleri

Küçük,çift ve büyük fırınlı olmak üzere üç çeşidi vardır.

Küçük Fırınlı Soba

Küçük fırınlı sobaların kovaları ve fırınları küçüktür.Kovasının yüksekliği 33 cm gelmektedir.Önden havalı ve altan havalı çeşitleri mevcuttur.Önden havalı sobaların kovaları önden deliklidir.

Büyük Fırınlı Soba

Büyük fırınlı sobaların kovaları ve fırınları büyüktür.Kovasının yüksekliği 37 cm gelmektedir.Önden havalı ve altan havalı çeşitleri mevcuttur.Önden havalı sobaların kovaları önden deliklidir. En çok tutulan soba modelidir.

Çift Fırınlı Soba

Çift Fırınlı Soba bugünde çok kullanılmayan kuzine seçin. Çift fırınlı olmanız gerekir altta olan fırına yemeği pişirmediği şikayetleri üzerine çift fırınlı sobalar kullanılmamaya başlandı.

Kuzine Soba Ölçüleri

  • Küçük Fırınlı Sobası:Enleri ortalama 45 cm,boylar 75cm ve yükseklikleri 50 cmdir.Ağırlıkları ise 40-45 kg arasında gelmektedir.
  • Büyük Fırınlı Sobası Enleri ortalama 50 cm,boylar 80cm ve yükseklikleri 55 cmdir.Ağırlıkları ise 45-50 kg arasında gelmektedir.
  • Çift Fırınlı Sobası : Enleri ortalama 55 cm,boylar 80 cm ve yükseklikleri 60 cmdir.Ağırlıkları ise 50-55 kg arasında gelmektedir.

Kuzine Soba Fiyatları

Kuzine soba fiyatları malzemenin kalitesine göre,fırının ebatına ve kovasının büyüklüğüne göre degişiklik göstermektedir.

  • Küçük Fırınlı Sobalar 500 TL ile 650 TL arasında değişmektedir.
  • Büyük Fırınlı Sobalar 600 TL ile 1300 TL arasında değişmektedir.
  • Çift Fırınlı Sobalar ise 800 TL ile 1200 TL arasında değişmektedir.

Soba fiyatlarının arasında bu kadar ciddi farkların oluşmasının sebebi kullanılan saçı kalınlığı,soba üstü pikinin kalınlığı ve kalitesi,majolik veya kahverengi rengi ve deseninden ve diger malzemelerinin kalitesinden kaynaklanmaktadır.

Soba Resimleri

Soba satın almak ve daha fazla bilgi almak için bizimle iletişim e geçebilir veya magaza sayfamızdan ürün sipariş edebilirsiniz.

“Kuzine Soba Ne Demek-Kuzine Soba Nedir?” üzerine 6 yorum

  1. Merhabalar, yazınızı okudum çok bilgilendirici olmuş ve uğraşılmış olduğu gerçekten belli olan gayet güzel bir yazı. Elinize sağlık. Ayrıca sobalarınız bir harika.

    Cevapla

Yorum yapın

] }